- Niższe koszty budowy domu – wybierając pompę ciepła nie potrzebujemy budować komina, magazynu opału.
- Nie musimy tracić czasu na szukanie paliwa o dobrej jakości za przystępną cenę – przy niektórych źródłach ciepła jest to zasadnicza kwestia wpływająca na trwałość kotła, jego awaryjność i koszt ogrzewania.
- Odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury obiektu pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną.
- Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym – w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Spaliny, które wydobywają się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła są o wiele mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych.
- Szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych – realny czas zwrotu inwestycji wynosi 5 do 7 lat.
- Długa żywotność pompy ciepła – przy odpowiedniej instalacji nawet do 50 lat.
- Pompa ciepła daje się łatwo zamontować prawie w każdym obiekcie. Np. w blokach mieszkalnych jej montaż jest łatwiejszy niż instalacja kotła centralnego ogrzewania. Pompa ciepła powietrze-powietrze wymaga montażu jedynie dwóch jednostek.
- Pompę ciepła można umiejscowić, np. w pralni. Przy kotle grzewczym nie mamy już takiej możliwości.
- W przypadku pompy ciepła nie ma potrzeby budowania zbiornika na paliwo. (olej lub gaz) oraz sprawdzania jego stanu.
- Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu – tak jak w przypadku instalacji gazowej, czy zaczadzenia – jak w przypadku instalacji olejowej czy paliwowej.
- Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku, może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami– łatwo można podłączyć do instalacji, np. kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym. Pompa ciepła może również współpracować z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe.
- Pompa ciepła oprócz ogrzewania może również chłodzić pomieszczenia w lecie podnosząc komfort w budynku.
To, które źródło ciepła jest w danym przypadku najlepsze, będzie uzależnione od lokalnych warunków oraz zapotrzebowania. Pompy ciepła firmy Viessmann mogą korzystać z różnych źródeł energii:
- Powietrze – praktycznie nieograniczona dostępność; najniższe koszty inwestycji.
- Grunt – przez kolektor gruntowy, sondę gruntową lub zasobnik lodu; wysoka efektywność.
- Woda – wyjątkowo wysoka efektywność; należy uwzględnić jakość wody.
- Ciepło odpadowe – w zależności od jego dostępności, ilości i temperatury.


Pompy ciepła powietrze/woda do ogrzewania wykorzystują energię skumulowaną w powietrzu. Przekształcają ją w ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.


Pompy ciepła solanka/woda do ogrzewania wykorzystują energię skumulowaną w gruncie. Pobierają ją za pomocą kolektorów gruntowych i przekształcają w ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.


Pompy ciepła solanka/woda do ogrzewania wykorzystują energię skumulowaną w gruncie. Pobierają ją za pomocą sond gruntowych i przekształcają w ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Co przemawia za wyborem
pompy ciepła typu powietrze/woda?
- Wykorzystują ciepło zawarte w otoczeniu, zapewniając niskie koszty ogrzewania budynku.
- Atrakcyjna cena.
- Łatwy i szybki montaż. Nie jest on uwarunkowany, np. posiadaniem odpowiednio dużej działki. Montaż takiej pompy nie wymaga wykonywania odwiertów czy rozległych wykopów.
- Nowoczesny system grzewczy powstaje więc bez dewastacji posesji i drogich instalacji.
- Z uwagi na nieskomplikowany montaż takiej pompy ciepła nie ma też ryzyka popełnienia kosztownych błędów wykonawczych.
- Urządzenia tego typu można zainstalować w nowym i modernizowanym budynku.
- Pompy ciepła wyposażone w funkcję chłodzenia nie tylko zapewnią ciepło zimą, ale także komfortowy klimat w letnie dni.
- W kombinacji z instalacją fotowoltaiczną, powietrzna pompa ciepła może ogrzewać dom za darmo.
Powietrzne pompy ciepła jako źródło energii wykorzystują powietrze zewnętrzne i powietrze usuwane z budynku. Oferujemy pompy ciepła powietrze/woda typu Split, czyli składające się z dwóch jednostek, w tym urządzenia kompaktowe, oraz monoblokowe pompy ciepła przeznaczone do montażu na zewnątrz lub wewnątrz budynku.
Pompy powietrzne typu Monoblok
Powietrzne pompy ciepła typu Split składają się z dwóch jednostek. Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Energia z atmosfery jest pobierana poprzez parownik jednostki zewnętrznej i przekazywana do czynnika chłodniczego. Ogrzany czynnik zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się do wymaganego poziomu. Następnie gorący czynnik transportowany jest przewodem do jednostki wewnętrznej. Tam, w skraplaczu oddaje ciepło, które trafia dalej do domowej instalacji grzewczej.


Powietrzne pompy ciepła typu Split składają się z dwóch jednostek. Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Energia z atmosfery jest pobierana poprzez parownik jednostki zewnętrznej i przekazywana do czynnika chłodniczego. Ogrzany czynnik zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się do wymaganego poziomu. Następnie gorący czynnik transportowany jest przewodem do jednostki wewnętrznej. Tam, w skraplaczu oddaje ciepło, które trafia dalej do domowej instalacji grzewczej.


Przystępne ceny powietrznych pomp ciepła oraz dodatkowe formy wsparcia, np. w postaci dotacji na ich zakup oraz montaż, sprawiają, że są one godną uwagi alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych.

