Fotowoltaika to termin, który dzisiaj jest obecny praktycznie wszędzie. Dofinansowania unijne pozwalają na powszechne zakładanie instalacji, mieszkańcy większych i mniejszych miejscowości decydują się na ich wykorzystanie w swoim gospodarstwie domowym, a ekolodzy coraz głośniej zwracają uwagę na to, że to odnawialne źródła energii są naszą przyszłością.
Zarówno dla klienta indywidualnego, jak i biznesowego, w zakresie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w zasięgu ręki najszybciej może znaleźć się fotowoltaika. Jak to działa oraz dlaczego warto zdecydować się na montaż takiego systemu?
Fotowoltaika – co to jest i jak działa?
Do zrozumienia podstawowego schematu działania instalacji najpierw zachodzi konieczność określenia, co tak naprawdę określamy mianem fotowoltaiki.
Pod tym pojęciem kryje się nowoczesna technologia przetwarzania energii promieniowania słonecznego na elektryczną w postaci prądu dostępnego w gniazdkach. Wszystko to odbywa się za pomocą specjalnych elementów wchodzących w skład całej instalacji. W centralnym punkcie takiego systemu znajdują się panele fotowoltaiczne.
To, jak działa fotowoltaika zależy od miejsca zamontowania paneli. Aby osiągać wysoką skuteczność, należy zadbać o możliwie jak największą ekspozycję modułów na słońce.
Fotowoltaika – jak działa?
Do zamiany energii pochodzącej ze słońca na elektryczną konieczne jest poprawne działanie wszystkich elementów instalacji. Gdy promienie padają na panel fotowoltaiczny, fale świetlne niejako uderzają w półprzewodnik i przekazują energię elektronowi. Na drodze wielu mechanizmów wytwarzana jest różnica potencjałów elektrycznych między dwoma warstwami, co umożliwia rozpoczęcie przepływu prądu.
Nowoczesna fotowoltaika – jak to działa?
Dzięki temu, że panel fotowoltaiczny jest podłączony do całego układu elektrycznego, praktycznie od razu po wytworzeniu prądu może być on przetwarzany i przesyłany do odbiorników. Z perspektywy użytkownika wszystko to dzieje się bardzo szybko oraz sprawnie.