Na polskim rynku dominują następujące rodzaje ogniw fotowoltaicznych: polikrystaliczne, monokrystaliczne i cienkowarstwowe. Panele polikrystaliczne składają się z wielu kryształów krzemu. Ich struktura jest tańsza do uzyskania w porównaniu do paneli monokrystalicznych. Są one jednak niższej sprawności. Natomiast panele monokrystaliczne zbudowane są z pojedynczych kryształów krzemu. Panele monokrystaliczne są bardziej wydajne, niż polikrystaliczne. Dla instalacji dachowych jest to kluczowe, ponieważ zajmują mniej miejsca i mają mniejsze koszty montażu. Czerń doskonale komponuje się z całym budynkiem oraz dachem. Panele cienkowarstwowe wykonane są z krzemu amorficznego , CdTe, CIGS i CIS . Każdy z nich różni się sposobem produkcji i materiałami. Panele te różnią się od powyższych skutecznością, pod względem podatności na wysokie temperatury.
Panele fotowoltaiczne działanie
Panele fotowoltaiczne wytwarzają energie z promieniowania słonecznego. Najprościej mówiąc energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały. Dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele słoneczne.
Panele fotowoltaiczne zalety
Liczne zalety fotowoltaiki sprawiają, że panele słoneczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim oszczędność na rachunkach. Dodatkowymi zaletami fotowoltaiki są:
– nieskomplikowana konserwacja,
– wytrzymała budowa,
– energia przyjazna środowisku,
– szybki zwrot inwestycji,
– niewyczerpalne źródło energii.
Jak widać fotowoltaika ma więcej zalet niż wad. Bez wątpienia jest to rozwiązanie nastawione na przyszłość.