W obliczu upalnych temperatur wielu z nas nie wyobraża sobie pracy czy nawet odpoczynku w domu bez klimatyzacji. Całe szczęście urządzenia te są obecnie wysoko dostępne, dopracowane, energooszczędne, a rynek oferuje nam setki różnych modeli do wyboru. Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej? W poniższym artykule zdradzamy, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, jeśli planujemy montaż takiego urządzenia.
Klimatyzacja do domu rodzinnego – jaki rodzaj wybrać?
Na rynku spotkamy się z klimatyzacjami typu monoblok, a także split oraz multi-split. Warto od razu zaznaczyć, że pierwszy z wymienionych rodzajów raczej nie sprawdzi się w przypadku domu jednorodzinnego, chyba że jego powierzchnia jest wyjątkowo mała. Większość domów w Polsce ma natomiast między 100 a 150 metrów kwadratowych – jest to zdecydowanie zbyt duży metraż, aby przenośne urządzenie typu monoblok poradziło sobie ze schłodzeniem całego wnętrza.
Jaka więc będzie najlepsza klimatyzacja do domu jednorodzinnego – split czy multi-split? Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie między innymi od metrażu poszczególnych pomieszczeń i ich rozkładu. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie typu split posiadające 1 jednostkę wewnętrzną sprawdzi się wówczas, gdy pokoje w naszym domu są przestronne, a ścian działowych jest niewiele. W przeciwnym razie najlepszym wyborem będzie klimatyzator multi-split, czyli posiadający kilka jednostek wewnętrznych. W takim przypadku w każdym pomieszczeniu możemy ustawić inną temperaturę, a w przypadku awarii jednej z jednostek, pozostałe wciąż będą chłodzić nasz dom.
Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego? Zalety urządzeń typu multi-split
To, jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego okaże się najlepsza, zależy od kilku czynników – najczęściej jednak w przypadku takiego budynku stawia się na urządzenie typu multi-split, które posiada liczne zalety. Między innymi warte podkreślenia jest to, że jednostki wewnętrzne pracują cicho i estetycznie prezentują się w pomieszczeniu. Co więcej, ważnym aspektem są również niskie koszty eksploatacji. Dobrze dobrane, jakościowe urządzenia są bowiem energooszczędne. Tak jak już wcześniej wspomniano, w przypadku urządzeń multi-split istnieje ponadto możliwość ustawienia odmiennej temperatury w różnych pomieszczeniach, co przekłada się na maksymalny komfort domowników.
Co wziąć pod uwagę podczas wyboru klimatyzacji do domu jednorodzinnego?
Wybierając odpowiedni model klimatyzacji do domu jednorodzinnego, warto mieć na uwadze 3 kwestie – poziom mocy i głośności urządzenia oraz nasłonecznienie danego pomieszczenia. Jeżeli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych pokoju powinien przypadać 1 kilowat mocy klimatyzatora. W przypadku poziomu hałasu warto stawiać na takie modele, które będą emitować go na jak najniższym poziomie – w przypadku dobrej jakości klimatyzatorów multi-split często wynosi on jedynie 30 decybeli. Co więcej, przy wyborze urządzenia ważne jest także to, w jakim stopniu jest ono nasłonecznione latem – jeśli jest on duży, należy wybrać model o mocy większej o nawet 30 procent.
Najlepsza klimatyzacja do domu jednorodzinnego – co zrobić, aby zapewnić jej maksymalną wydajność?
Na wydajność klimatyzatora wpływa nie tylko jakość urządzenia – istnieją czynniki, które przekładają się na przykład na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu, co z kolei wiąże się z obniżeniem wydajności klimatyzatora. Mowa tu na przykład o jego usytuowaniu na najwyższym piętrze domu czy też obecności ciepłych rur w podłogach bądź ścianach.
Należy mieć na względzie, że nawet najlepsza klimatyzacja do domu jednorodzinnego nie będzie działać wydajnie, jeżeli nie zadbamy przed jej montażem o to, by izolacja budynku plasowała się na odpowiednim poziomie. W tym zakresie powinniśmy wziąć pod uwagę również szczelność okien, a także ich wymiar. Planując montaż urządzenia, należy przemyśleć, w jakich pomieszczeniach obecność jednostek jest niezbędna, a także jakie będzie ich optymalne usytuowanie we wnętrzu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą klimatyzacji w Kielcach!